1. Ohara Library Banner Contest

    The Beasts Pirates demand your services.
    Join the OL Banner Contest!
    Dismiss Notice
  2. Welcome to the forums! Take a second to look at our Beginner's Guide. It contains the information necessary for you to have an easier experience here.

    Thanks and have fun. -NF staff
    Dismiss Notice
  3. Winter is coming one last time...

    Dismiss Notice
  4. Come enter in the KCC Cooking Contest!

    Dismiss Notice
  5. The Anime Awards of 2018 have started! Click here to see the post!

    Dismiss Notice
Color
Background color
Background image
Border Color
Font Type
Font Size
  1. I’ll be calculating Zoro and Luffy’s “300 Siege Cannon” combination attack that vaporized some water in the water 7 arc.



    Luffy’s Height = 1.72 meters(source: manga)

    Luffy’s Height = 220 px

    Ratio = 0.0078181818181818 m/px

    Rocketman’s pipe height = 402 px = 3.1429 meters


    Rocketman’s pipe height = 3.1429 meters = 148 px

    Ratio = 0.0212358108108108 m/px

    Rocketman’s Height = 220 px = 4.671 meters



    This panel is a little shaky to scale from, but it should be alright.

    Rocketman’s height = 4.671 meters = 4 px

    Ratio = 1.16775 m/px

    Wave Length = 392 px = 457.758 meters

    Rocketman’s height = 4.671 meters = 25 px

    Ratio = 0.18684 m/px

    Hole Height = 75 px = 14.013 meters

    _______________

    This is obviously a cylinder, so:

    V = pi * r^2 * h = pi * (14.013/2)^2 * 457.758 = 70597.2961999061993402 m^3

    Density of water = 1000 kg/m^3

    Mass = V * D = 70597296.1999 kg

    Specific Heat of water C = 4186 J/kg

    Average Ocean temperature is 15 degrees, so:

    100-15 = 85 degrees

    E1 = 85 * 4186 * 70597296.1999 kg = 25119223960886.419 joules

    Heat of vaporization is 2257000 J/kg

    E2 = 70597296.1999 kg * 2257000 J/kg = 159338097523174.3 joules

    E = E1 + E2 = 25119223960886.419 + 159338097523174.3 = 184457321484060.719 joules = 44.086 kilotons


    Since it’s an attack of both of them, divide it by 2 and:

    44.086 kilotons/2 = 22.043 kilotons(Town level)

    So solid town level preskip zoro and base luffy

    EDIT:
    Using vape doesn't seem to be correct in this situation, and using KE would result in around city block level, so I guess this feat isn't impressive anymore.

    CALC INVALID.
  2. In chapter 479 natsu vaporizes the whole lake with his FDKM. I'll calculate the energy needed for that. Credit for most of the scaling goes to DontTalk and uncleSpaceman from vsbattles.
    Spoiler: Magnolia scaling

    Magnolia scaling:

    red line = random person = 5 px = 1.72 m = average human height

    1 px = 0.344 m

    blue line = cathedral height = 300 px = 103.2 m

    blue line = 50 px = cathedral height = 103.2 m

    1 px = 2.064 m

    red line = magnolia width = 510 px = 1052.64 m

    Now to find the lake size:

    blue line = Magnolia width = 30 px = 1052.64 m
    green line = 110 px = 3859.68 m
    red line = 329 px = 11543.952 m

    Now to find the depth of the lake. Back in Phantom Lord, we had a giant mech that was walking through the lake. It will help finding out the depth.
    Spoiler: Lake Depth scaling


    Natsu is 1.75 meters tall
    175/430 = 0.406 567 x 0.406 = 230.2 So Eflman is 2.302 meters tall

    2.3/4.5 = 0.511
    0.511 x 30 = 15.333
    Green Line = 15.333 meters

    Green line = 15.333 meters
    15.333/26 = 0.589
    0.589 x 102 = 60.153 meters
    Red line = 60.153 meters

    Red line = 177px
    Blue line = 157px
    60.153/177 = 0.3398
    0.3398 x 157 = 53.356
    Blue line = 53.356 meters
    So the height of the foot is 53.356 meters

    Here we can see that the foot of the mech is fully sumberged further in the lake, and half-submerged near the shore.

    This means that the lake's depth is 53.356 meters, and 53.356/2 = 26.678 meters near the shore.
    Which means that the average lake depth is 40.017 meters


    3859.68 m * 11543.952 m * 40.017 m = 1782995877.54554112 m^3
    Water density 1000kg/m^3
    1782995877.54554112 m^3 * 1000 kg/m^3 = 1782995877545.54112 kg

    I will assume water temperature of the lake is about 19°C
    100-19 = 81°C
    Specific heat is about 4178 (J/(kg K)), heating by 81°C:
    4178*81*1782995877545.54112 = 603397898887206934.74816 J

    Heat of vaporization is 2257000 J/kg
    1782995877545.54112 kg * 2257000 = 4024221695620286307.84 J

    603397898887206934.74816 J + 4024221695620286307.84 J = 4627619594507493242.58816 J = 1.106 gigatons(Small Island level)
  3. I’m going to calculate the DC of Edrad’s fire pillar



    Average Window Height = 1.5 meters

    Window Height = 5 px

    Ratio = 0.3 m/px

    Pillar Diameter = 180 px = 54 meters



    Ikkaku’s arm = 290 px

    Average Arm length = 0.7 meters

    Ratio = 0.0024137931034483 m/px

    Crater Height = 620 px = 1.49655 meters


    This looks like a spherical cap, so plugging the values into the volume calculator: https://www.calculator.net/volume-calculator.html

    V = 1715.4701326328 m^3


    Low-End(Pulverisation):

    E = 1715.4701326328 * 1000000 * 214.35 = 367711022929.84068 joules = 87.885 tons(City block level+)

    High-End(Vaporization):

    E = 1715.4701326328 * 1000000 * 25700 = 44087582408662.96 joules = 10.537 kilotons(Town level)


    Vaporization makes more sense here, since there was smoke coming from the crater and it was a flame based attack

    This scales to preskip Ikkaku's dura and bankai DC, as well as Renji and most likely shikai ichigo
  4. I'm going to try calculating Ulquiorra's Cero Oscuras feat. I know it was calculated back in 2012, but as I know there wasn't a consensus on this feat.

    Spoiler:


    Ulquiorra’s height = 13 px

    Average Human Height = 1.7 meters <=>

    Ratio = 0.1307692307692308 m/px

    Pillar Width = 345 px = 45.11538 meters

    Spoiler:

    (Ignore everything but the pillar width and the rooftop depth)

    Pillar Width = 45.11538 meters

    Pillar Width = 3 px

    Ratio = 15.03846 m/px

    Crater Depth = Rooftop Depth = 4 px = 60.15384 meters




    Pillar Width = 45.11538 meters

    Pillar Width = 3 px

    Ratio = 15.03846 m/px


    Las Noches Height = 152 px = 2285.84592 meters

    Las Noches Length = 650 px = 9774.999 meters



    Explosion Diameter = 275 px = 4135.5765 meters

    Cylinder, so: https://www.calculator.net/volume-calculator.html

    V = 808026037.15572 m^3

    Since this is most likely concrete, the values will be lower than normal rock.


    Low-End(Violent Fragmentation)(unlikely):

    E = 808026037.15572 * 1000000 * 20 = 16160520743114400 joules = 3.862 megatons(Small City level+)

    High-End(Pulverisation)(likely):

    E = 808026037.15572 * 1000000 * 40 = 32321041486228800 joules = 7.724 megatons(City level)

    In this scenario it's best to go with pulverisation, since there was no remains visible at all. You could argue for vaporization, but just seeing smoke is not enough proof for it(+ I don't know the vaporization values for concrete)
  5. EDITED using Iwandesu's method:

    I’m gonna try calculating Taurus’s feat of destroying shotgun bullets almost instantly. I know there’s a very old calc of this, but I cannot find it anywhere, so decided to attempt calcing this myself.
    ___
    Spoiler:




    The lame bandit seems to be pretty short, so let’s assume he is 1.5 meters

    Body Height = 176 px

    1.5/176 = 0.0085227272727273 m/px

    Upper Body height = 96 px

    Upper Body height = 0.81818 meters

    ___
    Spoiler:



    The boy is 69 px, the panel is 445 px high

    Object =2 * arctan(Object_Size/(Panel_Height/(tan(70/2))) = 2 * arctan(69/(445/tan(70/2))) = 12.39283562 degrees

    The child looks like he’s 5-6 years old, so 1.2 meters should be a good guess

    Using this calculator


    Distance = 5.5263 meters

    We can see that there is exactly 9 tiles on the floor between the thug and the child. The tiles should be the same size, so 1 tile is 5.5263/9 = 0.61403 meters long


    In the panel below that we can see that there is a little more than 1 tile distance remaining until the bullets arrive, so taking 2 tiles should be a good low end:

    Distance = 0.61403 * 2 = 1.22806 meters

    The man distance from the pov is
    2 * arctan(196/(445/tan(70/2))) = 23.5759027 deg
    1.96 meters
    So actually kiddo distance between the douche is
    5.5263- 1.96=3.5663 meters

    Spoiler:



    Natsu’s height is 1.75(confirmed by Hiro, but cannot find the source sadly)

    Natsu is 645 px

    Ratio = 1.75/645 = 0.0027131782945736 m/px

    Lucy is 635 px <=> 1.722 meters

    ___

    Spoiler:




    Not the best panel for scaling, but I couldn’t find anything better so this should do.

    Lucy = 1.722 meters

    Lucy = 205 px

    Ratio = 0.0084 m/px

    Taurus’s Axe = 230 px

    Taurus’s Axe = 1.932 meters

    The axe has been consistently shown to be higher than Lucy, so this makes sense.

    ___
    Spoiler:






    Taurus’s Axe = 1.932 meters

    Taurus’s Axe = 330 px

    Ratio = 1.932/330 = 0.0058545454545455 m/px

    Distance the axe travelled = 712 px

    Distance the axe travelled = 4.16843 meters


    it looks almost half a circunference so saying we are dealing with 120 degrees is fine.
    120 degrees= 2.0943951 radians
    D= 1.93 x pi x 120 degress
    D= 1.93 x pi x 2.0943951
    D=12.698891 meters

    ___

    The distance between the child and the bullets is 1.22806 meters. Since Taurus is inbetween the child and the bullets, the distance is half of that, so
    Bullet Travelling distance = 0.61403 meters

    Average shotgun muzzle velocity is 500 m/s



    t = s/v = 0.61403/500 = 0.00122806

    v = s/t = 4.16843/0.00122806 = 3394.321124375030536 m/s = Mach 9,97
    So basically baseline HS+.

    We cannot calculate where the bullets were at, so I’m going to use the distance between the child and the man(which is a lowball already)

    The distance between the child and the bullets is 3.5663 meters.

    Average shotgun muzzle velocity is 500 m/s

    https://en.wikipedia.org/wiki/Shotgun


    t = s/v = 3.5663/500 = 0.0071326

    v = s/t = 12.698891/0.0071326= 1780.4013964052379217 m/s = Mach 5,23





    This is my first speed calculation attempt, and the scaling was hard to do, so I'd really like to hear an opinion from calcers. There might be mistakes that I didn't notice, so I'm open to criticizm.
  6. Completely revising this.
    Spoiler: Scaling Picture



    Average Window Height = 1.5 meters = 9 px

    1)Main Crater

    First I’ll calculate the main crater

    Crater Top Diameter = 428 px = 428(1.5/9) = 71.3 meters

    Crater Bottom Diameter = 72 px = 72(1.5/9) = 12 meters

    Crater height = 190 px = 190(1.5/9) = 31.6 meters

    https://www.calculator.net/volume-calculator.html

    Conical Frustrum, so:

    V = 50326.210490628

    (Keep in mind that scaling from the bricks would result in far less. Having said that, I doubt the brick size is as reliable as the houses, which is why I went with this scaling)

    Fragmentation, so:

    E = 50326.210490628 * 1000000 * 8 = 402609683925.024 joules = 96.22 tons(City Block level+)

    But wait, this isn’t all.

    2)Destroyed arch

    The result of the punch also destroyed the arch.

    This one is pretty easy:

    Arch Height = 138 px = 138(1.5/9) = 23 meters

    Arch Width = 40 px = 40(1.5/9) = 6.6 meters

    Length of the crater = 38 px = 38(1.5/9) = 6.3 meters

    V = a * b * c = 23 * 6.6 * 6.3 = 956.34 m^3

    This was violently fragmentated, so:

    E = 956.34 * 1000000 * 69 = 65987460000 joules = 15.77 tons



    3)Destroyed ground

    The shockwave also created a crater path along the town, which I’ll also calc

    Crater Width = 38 px = 6.3 meters

    Crater Length = 245 px = 245(1.5/9) = 40.8 meters

    Crater Depth = 30 px = 30(1.5/9) = 5 meters

    V = 6.3 * 40.8 * 5 = 1285.2 m^3

    I can see at least 3 trenches like this one, so there’s 3 in total:

    V = 1285.2 * 3 = 3855.6 m^3

    Should be at least fragmentation, so:

    E = 3855.6 * 1000000 * 8 = 30844800000 joules = 7.37 tons


    There’s also the fact that the crater fragmented far more , causing the houses to fall, but that can’t be really calculated.

    Having said that, the Part 2 and 3 of the calc COULD be caused by the aftereffects of the punch, so it’s arguable whether it applies or not. Not that it matters really.

    Low-End:

    E = 96.22 tons(City Block level+)

    But since the damage was actually quite more than the original crater, ranking this feat at MCB should be fine.


    High-End:

    E = 96.22 + 15.77 + 7.37 = 119.36 tons(Multi-City Block level) + the damage that wasn’t calced
Loading...