Luffy’s Height = 1.72 meters(source: manga)

Luffy’s Height = 220 px

Ratio = 0.0078181818181818 m/px

Rocketman’s pipe height = 402 px = 3.1429 meters

Rocketman’s pipe height = 3.1429 meters = 148 px

Ratio = 0.0212358108108108 m/px

Rocketman’s Height = 220 px = 4.671 meters

This panel is a little shaky to scale from, but it should be alright.

Rocketman’s height = 4.671 meters = 4 px

Ratio = 1.16775 m/px

Wave Length = 392 px = 457.758 meters

Rocketman’s height = 4.671 meters = 25 px

Ratio = 0.18684 m/px

Hole Height = 75 px = 14.013 meters

_______________

This is obviously a cylinder, so:

V = pi * r^2 * h = pi * (14.013/2)^2 * 457.758 = 70597.2961999061993402 m^3

Density of water = 1000 kg/m^3

Mass = V * D = 70597296.1999 kg

Specific Heat of water C = 4186 J/kg

Average Ocean temperature is 15 degrees, so:

100-15 = 85 degrees

E1 = 85 * 4186 * 70597296.1999 kg = 25119223960886.419 joules

Heat of vaporization is 2257000 J/kg

E2 = 70597296.1999 kg * 2257000 J/kg = 159338097523174.3 joules

E = E1 + E2 = 25119223960886.419 + 159338097523174.3 = 184457321484060.719 joules = 44.086 kilotons

Since it’s an attack of both of them, divide it by 2 and:

44.086 kilotons/2 =

So solid town level preskip zoro and base luffy

EDIT:

Using vape doesn't seem to be correct in this situation, and using KE would result in around city block level, so I guess this feat isn't impressive anymore.

CALC INVALID.]]>

Now to find the depth of the lake. Back in Phantom Lord, we had a giant mech that was walking through the lake. It will help finding out the depth.

3859.68 m * 11543.952 m * 40.017 m = 1782995877.54554112 m^3

Water density 1000kg/m^3

1782995877.54554112 m^3 * 1000 kg/m^3 = 1782995877545.54112 kg

I will assume water temperature of the lake is about 19°C

100-19 = 81°C

Specific heat is about 4178 (J/(kg K)), heating by 81°C:

4178*81*1782995877545.54112 = 603397898887206934.74816 J

Heat of vaporization is 2257000 J/kg

1782995877545.54112 kg * 2257000 = 4024221695620286307.84 J

603397898887206934.74816 J + 4024221695620286307.84 J = 4627619594507493242.58816 J =

Average Window Height = 1.5 meters

Window Height = 5 px

Ratio = 0.3 m/px

Pillar Diameter = 180 px = 54 meters

Ikkaku’s arm = 290 px

Average Arm length = 0.7 meters

Ratio = 0.0024137931034483 m/px

Crater Height = 620 px = 1.49655 meters

This looks like a spherical cap, so plugging the values into the volume calculator: https://www.calculator.net/volume-calculator.html

V = 1715.4701326328 m^3

E = 1715.4701326328 * 1000000 * 214.35 = 367711022929.84068 joules =

E = 1715.4701326328 * 1000000 * 25700 = 44087582408662.96 joules =

Vaporization makes more sense here, since there was smoke coming from the crater and it was a flame based attack

This scales to preskip Ikkaku's dura and bankai DC, as well as Renji and most likely shikai ichigo]]>

Ulquiorra’s height = 13 px

Average Human Height = 1.7 meters <=>

Ratio = 0.1307692307692308 m/px

Pillar Width = 345 px = 45.11538 meters

Pillar Width = 45.11538 meters

Pillar Width = 3 px

Ratio = 15.03846 m/px

Crater Depth = Rooftop Depth = 4 px = 60.15384 meters

Pillar Width = 45.11538 meters

Pillar Width = 3 px

Ratio = 15.03846 m/px

Las Noches Length = 650 px = 9774.999 meters

Explosion Diameter = 275 px = 4135.5765 meters

Cylinder, so: https://www.calculator.net/volume-calculator.html

V = 808026037.15572 m^3

Since this is most likely concrete, the values will be lower than normal rock.

Low-End(Violent Fragmentation)(unlikely):

E = 808026037.15572 * 1000000 * 20 = 16160520743114400 joules =

High-End(Pulverisation)(likely):

E = 808026037.15572 * 1000000 * 40 = 32321041486228800 joules =

In this scenario it's best to go with pulverisation, since there was no remains visible at all. You could argue for vaporization, but just seeing smoke is not enough proof for it(+ I don't know the vaporization values for concrete)]]>

I’m gonna try calculating Taurus’s feat of destroying shotgun bullets almost instantly. I know there’s a very old calc of this, but I cannot find it anywhere, so decided to attempt calcing this myself.

___

The lame bandit seems to be pretty short, so let’s assume he is 1.5 meters

Body Height = 176 px

1.5/176 = 0.0085227272727273 m/px

Upper Body height = 96 px

Upper Body height = 0.81818 meters

___

The boy is 69 px, the panel is 445 px high

Object =2 * arctan(Object_Size/(Panel_Height/(tan(70/2))) = 2 * arctan(69/(445/tan(70/2))) = 12.39283562 degrees

The child looks like he’s 5-6 years old, so 1.2 meters should be a good guess

Using this calculator

Distance = 5.5263 meters

We can see that there is exactly 9 tiles on the floor between the thug and the child. The tiles should be the same size, so 1 tile is 5.5263/9 = 0.61403 meters long

In the panel below that we can see that there is a little more than 1 tile distance remaining until the bullets arrive, so taking 2 tiles should be a good low end:

Distance = 0.61403 * 2 =

The man distance from the pov is

2 * arctan(196/(445/tan(70/2))) = 23.5759027 deg

1.96 meters

So actually kiddo distance between the douche is

5.5263- 1.96=

Natsu’s height is 1.75(confirmed by Hiro, but cannot find the source sadly)

Natsu is 645 px

Ratio = 1.75/645 = 0.0027131782945736 m/px

Lucy is 635 px <=> 1.722 meters

___

Not the best panel for scaling, but I couldn’t find anything better so this should do.

Lucy = 1.722 meters

Lucy = 205 px

Ratio = 0.0084 m/px

Taurus’s Axe = 230 px

Taurus’s Axe = 1.932 meters

The axe has been consistently shown to be higher than Lucy, so this makes sense.

___

Taurus’s Axe = 1.932 meters

Taurus’s Axe = 330 px

Ratio = 1.932/330 = 0.0058545454545455 m/px

Distance the axe travelled = 712 px

Distance the axe travelled =

it looks almost half a circunference so saying we are dealing with 120 degrees is fine.

120 degrees= 2.0943951 radians

D= 1.93 x pi x 120 degress

D= 1.93 x pi x 2.0943951

___

The distance between the child and the bullets is 1.22806 meters. Since Taurus is inbetween the child and the bullets, the distance is half of that, so

Bullet Travelling distance = 0.61403 meters

Average shotgun muzzle velocity is 500 m/s

t = s/v = 0.61403/500 = 0.00122806

v = s/t = 4.16843/0.00122806 = 3394.321124375030536 m/s =

So basically baseline HS+.

We cannot calculate where the bullets were at, so I’m going to use the distance between the child and the man(which is a lowball already)

The distance between the child and the bullets is 3.5663 meters.

Average shotgun muzzle velocity is 500 m/s

https://en.wikipedia.org/wiki/Shotgun

t = s/v = 3.5663/500 = 0.0071326

v = s/t = 12.698891/0.0071326= 1780.4013964052379217 m/s =

This is my first speed calculation attempt, and the scaling was hard to do, so I'd really like to hear an opinion from calcers. There might be mistakes that I didn't notice, so I'm open to criticizm.]]>

Average Window Height = 1.5 meters = 9 px

1)Main Crater

First I’ll calculate the main crater

Crater Top Diameter = 428 px = 428(1.5/9) = 71.3 meters

Crater Bottom Diameter = 72 px = 72(1.5/9) = 12 meters

Crater height = 190 px = 190(1.5/9) = 31.6 meters

https://www.calculator.net/volume-calculator.html

Conical Frustrum, so:

V = 50326.210490628

(Keep in mind that scaling from the bricks would result in far less. Having said that, I doubt the brick size is as reliable as the houses, which is why I went with this scaling)

Fragmentation, so:

E = 50326.210490628 * 1000000 * 8 = 402609683925.024 joules =

But wait, this isn’t all.

2)Destroyed arch

The result of the punch also destroyed the arch.

This one is pretty easy:

Arch Height = 138 px = 138(1.5/9) = 23 meters

Arch Width = 40 px = 40(1.5/9) = 6.6 meters

Length of the crater = 38 px = 38(1.5/9) = 6.3 meters

V = a * b * c = 23 * 6.6 * 6.3 = 956.34 m^3

This was violently fragmentated, so:

E = 956.34 * 1000000 * 69 = 65987460000 joules =

3)Destroyed ground

The shockwave also created a crater path along the town, which I’ll also calc

Crater Width = 38 px = 6.3 meters

Crater Length = 245 px = 245(1.5/9) = 40.8 meters

Crater Depth = 30 px = 30(1.5/9) = 5 meters

V = 6.3 * 40.8 * 5 = 1285.2 m^3

I can see at least 3 trenches like this one, so there’s 3 in total:

V = 1285.2 * 3 = 3855.6 m^3

Should be at least fragmentation, so:

E = 3855.6 * 1000000 * 8 = 30844800000 joules = 7.37 tons

There’s also the fact that the crater fragmented far more , causing the houses to fall, but that can’t be really calculated.

Having said that, the Part 2 and 3 of the calc COULD be caused by the aftereffects of the punch, so it’s arguable whether it applies or not. Not that it matters really.

E =

But since the damage was actually quite more than the original crater, ranking this feat at MCB should be fine.

E = 96.22 + 15.77 + 7.37 =